Aktualności

Złodziejka kości

Osteoporoza sprawia, że mocne niegdyś kości zaczynają przypominać... gąbkę. Choroba rozwija się przez lata, jest więc szansa na to, by nie dać się jej zaskoczyć. Osteoporoza może przez lata rozwijać się nie dając żadnych objawów. Ta choroba nie boli (przynajmniej w początkowej fazie), często więc lekceważymy pierwsze objawy choroby. 

Jak rozpoznać objawy osteoporozy?

Choroba osłabia kości, czego efektem jest m.in. spłaszczenie kręgów powodujące zaokrąglenie pleców albo utratę centymetrów. Inne objawy, które mogą sygnalizować osteoporozę, to np.:

nieprawidłowa postawa, a konkretnie wypchnięty do przodu brzuch;
ból pleców i kręgosłupa (silny, nagły może świadczyć nawet o złamaniu osłabionego kręgu!);
bóle brzucha – gdy żebra uciskają na narządy wewnętrzne;
złamania kości – nawet w wyniku uderzenia czy pozornie niegroźnego upadku. Szczególnie podatne na urazy są nadgarstki i kości szyjki udowej (do złamania dochodzi, gdy upadasz na biodro).

Uwaga! Objawy takie świadczą o zaawansowanej osteoporozie. Zanim jednak wystąpią, choroba przez wiele lat rozwija się w ukryciu. By nie dopuścić jej do głosu, trzeba działać. 

Co sprzyja rozwojowi osteoporozy?

Osteoporoza może wystąpić u każdego. Na jej celowniku najczęściej jednak znajdują się ludzie, u których w rodzinie występowała już ta choroba. Ryzyko zachorowania podnoszą także:

bardzo szczupła i drobna budowa ciała – świadczy o mniejszej masie kostnej;
zaburzenia hormonalne – głównie zaburzenia pracy tarczycy oraz spadek hormonów płciowych, np. w wyniku menopauzy;
wiek – po 60. roku życia mamy o ok. 30 procent słabszy kościec niż w okolicach trzydziestki!
nadużywanie alkoholu i napojów z kofeiną oraz palenie papierosów – upośledzają wchłanianie wapnia i odbudowę kości;
dieta zawierająca za dużo zwierzęcego białka – zwiększa wydalanie wapnia z moczem;
zażywanie niektórych leków, np. kortykosteroidów i dużych dawek tyroksyny;
choroby – powodujące unieruchomienie, a także np. POChP czy nadczynność przytarczyc.

Jak zapobiec rozwojowi osteoporozy?

Szkielet buduje się i regeneruje przez całe życie. Po przekroczeniu trzydziestki procesy naprawcze jednak spowalniają. Od tej pory masa kości co roku zmniejsza się mniej więcej o 1 procent. Aby przechytrzyć osteoporozę, warto zatem zapracować w młodości na jak najmocniejszy szkielet. Jak to zrobić?

aktywność fizyczna – obciążając kości umiarkowanie, ale systematycznie (np. podczas marszów czy skakania na skakance), stymuluje się wzrost ich masy, poza tym rozwija mięśnie podtrzymujące szkielet.
dieta bogata w wapń i witaminę D (składniki te są konieczne do budowy kości). Niech w jadłospisie na stałe zagoszczą mleko i jego przetwory, produkty sojowe, rośliny strączkowe, sardynki oraz wzbogacony wapniem sok pomarańczowy.
koniec z nierozsądnymi dietami odchudzającymi – powodują niedobory wapnia i witaminy D, a co za tym idzie osłabiają kości.

Jak zdiagnozować osteoporozę?

Jeśli wystąpią objawy wskazujące na osteoporozę należy zbadać kości. W zaawansowanych przypadkach zmiany widać nawet na zdjęciu rentgenowskim. Wcześniejsze stadium choroby wykrywa densytometria (precyzyjnie określa stan kości).

Źródło: Zdrowy Elbląg
 

Siedziba
Przychodnia Miejskiego Szpitala Jana Pawła II
gabinet 38, J.A. Komeńskiego 35
82-300 Elbląg
Kontakt
E-mal biuro@centrumpomocnadlon.pl
Infolinia +48 602 555 339
od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 19.00
Dołącz do naszej społeczności na FB